Czy korzystanie z pieluszek wielorazowych jest zdrowe i bezpieczne?

Data dodania:
Kategoria: Rodzina i dzieci
Ocena
0.00

Pieluszki wielokrotnego użytku to rozwiązanie ekologiczne, zgodne z naturą oraz zdrowe dla skóry, a co za tym idzie, niesamowicie popularne. Nie wszyscy rodzice są jednak przekonani do tego rodzaju pieluch, ponieważ obawiają się prania i pielęgnowania ich. Nie jest to jednak sprawa problematyczna, co udowodnimy w tym artykule.

Przygotowanie pieluszek wielorazowych przed praniem 

Należy zacząć od momentu, w którym zmieniamy brudną pieluszkę z pupy niemowlaka. Otulacze, o ile nie są brudne lub nie przeszły wonią moczu, można przeznaczyć do wysuszenia i kolejny raz użyć przy kolejnej zmianie pieluch. Dotyczy to również do otulaczy z funkcją SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one przeznaczone są do prania.

Podczas oczekiwania na wrzucenie ich do pralki można je umieścić w worku PUL lub w pojemniku z pokrywką, o ile nie jest dokładnie zamykane. Kupki mleczne rozmywają się w wodzie, dlatego nie ma konieczności zmywania ich pod wodą przed włożeniem do pralki, ale oczywiście nic się nie stanie jeśli tak zrobimy. W przypadku kupek starszych dzieci wymagane jest zmycie jej z pieluszki. Ułatwią to specjalistyczne papierki znajdujące się w pieluszce, ale w większości przypadków wystarczający będzie strumień zimnej wody. Dużo rodzin wykorzystuje obecność bidetki, czyli małej słuchawki umieszczonej przy bidecie, żeby sprawnie spłukać zawartość pieluszki.

Pranie PULu, wkładów, tetry i formowanek – na co zwrócić uwagę? 

W przypadku wszelkich wkładów i innych chłonących fragmentów oraz pieluszek z materiałem PUL, sytuacja wydaje się być dość łatwa, należy tylko kierować kilkoma zasadami.Jeśli producent nie zaznaczył inaczej, musisz najpierw dokładnie przepłukać pieluszki bez jakichkolwiek środków piorących. To da możliwość na usunięcie moczu zalegającego w pieluszkach.

Ten początkowy etap prania można wybrać jako oddzielny program pranie z wirowaniem, lub jako pranie wstępne, ale konieczne jest upewnienie się, że po zakończeniu prania woda zostanie usunięta. Następnie czas na uruchomienie prania właściwego: powinno być dość długie i przebiegać w ciepłej wodzie: 40°C z koniecznym dodatkiem odkażacza lub 60°C, bez konieczności zastosowania odkażacza (np. proszku Nappy Fresh). Stosujemy tylko proszek do białych ubrań z niską, poniżej 5%, obecnością mydła, z kolei z wybielaczami optycznymi posiadającymi w składzie tlen.

Odkażacz – czy konieczne jest jego używanie podczas prania pieluszek? 

Dbałość o higienę to kluczowa kwestia, stąd pieluszki wielokrotnego użytku muszą być prane porządnie, z możliwym usunięciem różnorakich bakterii. Temperatura 60° stosowana przez kilkadziesiąt minut będzie odpowiednia, żeby zabić potencjalnie niebezpieczne bakterie.

W kwestii niższych temperatur niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych, ekologicznych i niewywołujących podrażnień proszków odkażających. Ich pojedynczy koszt nie jest wielki, i dla pewności można je również wsypywać do prania w wysokiej temperaturze. Po zakończonym programie prania należy wywiesić pieluszki, osuszyć, i już można ponownie je wykorzystać. PUL jest nieodporny na wysokie temperatury, z tego powodu nie należy go wystawiać na działanie promieni słonecznych i powieszać w małej odległości od grzejnika.

Wełniane pieluszki – na co zwrócić uwagę? 

Naturalny materiał, który daje powłokę nieprzemakalną i który oddycha – wełna ma wiele zalet. Wymaga ona specjalnego podejścia i w większości przypadków nie nadaje się do prania w pralce, bo pojawia się ryzyko skołtunienia się otulaczy, gatek lub longów. Pozytywnym aspektem jest to, że wełnę pierzemy co dłuższy czas.

Wszystko to gwarantuje lanolinowanie, czyli pokrywanie pieluszki lanoliną. Jest ona nieprzemakalna oraz ma właściwości rozkładające mocz na czynniki. Użytą pieluchę wystarczy przewietrzyć, a następnie używać ponownie. W przypadku zabrudzeń materiał pierzemy ręcznie, unikając gorącej temperatury, wyciskania i wykręcania.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Pieluszki wielokrotnego użytku to rozwiązanie ekologiczne, zgodne z naturą oraz zdrowe dla skóry, a co za tym idzie, niesamowicie popularne. Nie wszyscy rodzice są jednak przekonani do tego rodzaju pieluch, ponieważ obawiają się prania i pielęgnowania ich. Nie jest to jednak sprawa problematyczna, co udowodnimy w tym artykule.Przygotowanie pieluszek wielorazowych przed praniem Należy zacząć od momentu, w którym zmieniamy brudną pieluszkę z pupy niemowlaka. Otulacze, o ile nie są brudne lub nie przeszły wonią moczu, można przeznaczyć do wysuszenia i kolejny raz użyć przy kolejnej zmianie pieluch. Dotyczy to również do otulaczy z funkcją SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one przeznaczone są do prania.Podczas oczekiwania na wrzucenie ich do pralki można je umieścić w worku PUL lub w pojemniku z pokrywką, o ile nie jest dokładnie zamykane. Kupki mleczne rozmywają się w wodzie, dlatego nie ...