Gry edukacyjne – czy pozwolić dziecku z nich korzystać?

Data dodania:
Kategoria: Sport i rekreacja
Ocena
0.00

Mit o tym, jakoby komputer miał wyłącznie zły wpływ na rozwój dziecka, został już dawno obalony. Dziś coraz więcej rodziców udostępnia swoim dzieciom rozwojowe gry edukacyjne. Wybór odpowiedniej gry edukacyjnej dla dziecka wcale nie jest taki prosty. Przytaczamy najważniejsze wskazówki, jakimi należy się kierować przy ich wyborze. Z artykułu dowiesz się także, jakie kryteria należy wziąć pod uwagę.

Gry edukacyjne — czy są dobre dla dzieci?

W szczególności uatrakcyjniają naukę naszym dzieciom. Sprawiają, że męczące uczenie na pamięć może zmienić się w miły czas spędzany wraz z wszystkimi domownikami. Kształtują twórcze myślenie, przyswajanie reguł oraz zasad, oraz samodzielność w podejmowaniu decyzji.

Wiele młodych umysłów nie przywykło jeszcze do porażek, a właśnie przez stosowanie gier dydaktycznych w ich codziennej nauce możemy to zmienić i przyzwyczaić, że w życiu nie zawsze się wygrywa i łatwo realizuje swoje cele. Sposób ten jest też pewny w nauce wytrwałości i cierpliwości jak również może pomóc w zrozumieniu swoich mocnych oraz słabszych stron.

Następnym aspektem, dlaczego należałoby wprowadzić gry edukacyjne do codzienności dziecka, jest nauka języków. Na rynku jest mnóstwo produktów, które pomogą naszym dzieciom zachować w pamięci, chociażby nowe słówka w języku angielskim, co w przyszłości może przynieść korzyści. Wszystkie te plusy odnajdziemy w odpowiedniej grze dydaktycznej, a co najlepsze, nauka zachodzi w piorunującym tempie, bo przecież gramy, czyli się bawimy.

Jak dobrać idealną grę edukacyjną dla dziecka?

Podstawa to wybierać gry dopasowane do wieku. Nie tylko zabezpieczy to nasze dzieci przed wulgarnymi treściami lub efektami nienadającymi się dla dzieci, ale także spowoduje, że nie rzucą jej w kąt po kilkunastu minutach. Nie powinniśmy dawać dzieciom gry zbyt wymagającej, bo szybko się zrażą, a z drugiej strony zbyt łatwa nie przyczyni się do pożądanego efektu, czyli progresu dziecka.

Następna sprawa, to co nasze dziecko potrafi robić dobrze, a czego nie. Jeżeli umie już nazwać większość zaprezentowanych mu zwierzątek, to jak najbardziej właściwym pomysłem będzie przerzucić się na liczby. Jeżeli widzimy, że nasza latorośl poprawnie sobie radzi z grami nastawionymi na naukę jednej istotnej cechy, to może spróbujmy zaintrygować go grami ogólnorozwojowymi, jak szachy bądź sudoku.

Pamiętajmy też nie tylko o tym, co nasze dziecko potrafi, ale także co go interesuje. Jeżeli mamy do czynienia z 5-letnim chłopcem, który uwielbia strażaków i wozy strażackie, to nie zmuszajmy go do zabawy samolotami, bo sądzimy, że to najlepszy wybór, tylko zakupmy właśnie tytuł, jaki odnosi się do jego upodobań. Jeśli pragniemy mieć po części z głowy niełatwy wybór, warto udać się do sklepu elektronicznego z maluchem, gdzie razem z nim oraz sprzedawcą wybierzemy stosowną grę.

Jaki sprzęt do gry udostępnić dziecku?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Na wszystkim można grać. W sieci jest mnóstwo tytułów na każdy rodzaj konsoli, komórki czy tabletu, że właściwie nie musimy wydawać dużych pieniędzy, aby uradować naszą pociechę i dodatkowo przyczynić się do jej sprawniejszego rozwoju.

Postaw na bezpieczne korzystanie z Internetu — rozmowa to podstawa

Absolutnie nie można postrzegać dostępu do sieci jako zło. Jeśli zasoby Internetu są mądrze wykorzystane, stanowią duże źródło wiedzy i użytecznej rozrywki. Internet to także możliwość nawiązywania kontaktów z ludźmi z każdego zakątka świata. O ile dla dorosłych jest to ogromny plus, na przykład w prowadzeniu biznesu, o tyle dla dzieci może być to istotne zagrożenie.

Zabawa przed komputerem, czy telefonem powinna zatem odbywać się pod ścisłą kontrolą rodziców i po wcześniejszym ustaleniu wszelkich zasad. Podstawą do tego jest szczera rozmowa.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 1
Ola Wasilewska

Takie gry i zabawy znacznie pomagają w rozwoju dziecka!

0 0
Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii

Brak Artykułów