Jak wygląda idealny jadłospis dla niemowlaka?

Data dodania:
Kategoria: Rodzina i dzieci
Ocena
0.00

Narodziny dziecka, to wielkie wydarzenie w życiu każdego rodzica. Dzisiejsze czasy pozwalają nam na zdobycie większej wiedzy w zakresie odpowiedniego żywienia naszej pociechy. Choć temat żywienia na początku może okazać się trudny, z czasem będzie to znacznie łatwiejsze dla młodych rodziców. Przy produktach wspomagających mleko zacząć od produktów zbożowych oraz warzyw, dzięki czemu dziecko zbuduje właściwe nawyki żywieniowe w przyszłości.

Czy mleko matki wystarczy dziecku? 

Dziecko w momencie narodzin, przez pierwszych 6 miesięcy życia wymaga tylko mleka z piersi mamy, chyba że z różnorodnych względów karmienie piersią jest niemożliwe, wówczas dostarczamy dziecku mieszanki z mleka modyfikowanego. Ten pokarm do minięcia pół roku w pełni zaspokaja potrzeby malucha na składniki odżywcze. Nie ma podstaw do dokarmiania tak małego dziecka pokarmem stałym przed upłynięciem szóstego miesiąca życia. Wielu rodzicieli ma obiekcje, czy nie dostarczyć dziecku wcześniej „czegoś konkretniejszego”, żyjąc w przekonaniu, że maluch samym mlekiem się nie najada. Jest to tymczasem myślenie mylne – nazbyt wczesne podanie maluchom innego typu pożywienia może spowodować bóle brzuszka czy spowodować odruch wymiotny, krztuszenie się, dławienie. Z biegiem czasu będzie rosło zapotrzebowanie dziecka na większe dawki białka, żelazo, witaminy A, D, E czy cynk, zawarte w spokojnie wprowadzanych produktach dla dziecka.

Wprowadzanie nowości w odżywianiu malucha

Jest kilka fundamentalnych zasad, którymi się kierujemy, gdy zaczynamy wprowadzać posiłki uzupełniające mleko. Przede wszystkim przy podaniu nowego produktu monitorujmy dziecko, jak odpowiada, jak smakuje nowa rzecz, a także czy nie występuje po spożyciu reakcja alergiczna. Przy tym ważne jest dodatkowo, żeby nie wdrażać kilku produktów za jednym zamachem – w takim przypadku, gdy istotnie tego typu reakcja uczuleniowa wystąpi, nie będziemy mieć pojęcia, jaki produkt wywołał zmiany. Nie przesadzajmy z ilością jedzenia – próbujmy podać dziecku na start po parę łyżeczek danej rzeczy. Na wstępie powinno się zacząć od produktów bogatych w zboża, produktów pełnoziarnistych, kasz, warzyw oraz owoców (najlepiej rozpocząć od warzyw – są trudniejsze do aprobaty przez dziecko, owoce mają słodki smak, podobnie jak mleko, więc dzieci je łatwiej zaakceptują). Nie można zrażać się pierwszymi niepowodzeniami w karmieniu – maluchy nierzadko wypluwają od razu nasze propozycje, jednakże nie zawsze jest to wynikiem tego, że im nie smakuje. Jest to po prostu związane z poznawaniem kolejnych smaków i konsystencji, które były im obce, dlatego należałoby czasami podać produkt drugi raz, czy też po kilku dniach spróbować jeszcze raz.

Lista produktów zabronionych na początku rozszerzania diety

Zrezygnujmy z poniektórych rzeczy ze względu na dobro malucha, kierując się dzisiejszą wiedzą naukową, z jakiej wynika, że produktami zabronionymi będą:

  • sól oraz cukier – nie powinno się oferować dzieciom żadnego z wymienionych, jak najdłużej jest to możliwe – solenie posiłków tak małym dzieciom może być przyczyną choroby nerek, natomiast stosowanie cukru – próchnicę, otyłość oraz złe nawyki żywieniowe w przyszłości;
  • grzyby
  • miód – nie wolno podawać dzieciom do ukończenia 12 miesiąca życia, występuje ryzyko nabycia bakterii Clostridium botulinum;
  • mleko krowie – do ukończenia pierwszego roku życia;
  • podroby – do ukończenia 3 roku życia.

Czy sól jest niebezpieczna dla niemowląt? 

Na co zwracać uwagę przy żywieniu maluszków? Przede wszystkim warto polegać na radach ekspertów, którzy latami zbierali badania na temat ludzkiego organizmu. Rady słyszane od babć, mam oraz cioć, które twierdzą, że w ich czasach dzieci używały soli i nic im się nie stało, niewiele mają wspólnego z tym, co wydarzyło się w ostatnich latach. Choroby cywilizacyjne, wzrost nadwagi pośród dzieci, próchnica, czy kłopoty miażdżycowe w przyszłości, powodują, że trzeba z rozwagą podchodzić do dobierania posiłków dla naszych dzieci. 

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 1
Bohdan Urbański

Jak dobrze, że moja żona jest w tym temacie obeznana.

0 0
Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii