Ludzie mają przeświadczenie, że kot mruczy w sytuacji, gdy czuje się dobrze oraz jest szczęśliwy. Jest to po części prawdą, ponieważ badania pokazują, że nie jest to jedyna przyczyna kociego mruczenia. Warto zatem zaznajomić się z tym tematem i mieć odpowiednią wiedzę. Dzięki temu będziemy mogli odczytywać w prawidłowy sposób sygnały płynące z ciała naszego pupila, a także trafnie podejść do tematu!
Czym jest mruczenie?
To nadzwyczajne zachowanie spotykane jest tylko u kotów domowych. Dzikie koty jak lwy, tygrysy oraz inne kotowate nie potrafią tego zrobić, jak nasz domowy kot. Mruczenie kota sięga wartości między 25 a 150 Hz. Koty potrafią mruczeć w przeróżnych sytuacjach, np. w trakcie głaskania, siedzenia na kolanach, w trakcie wdechu i wydechu, z otwartym czy też zamkniętym pyszczkiem.
W jaki sposób kot mruczy?
Działanie mruczenia jest z całą pewnością warte omówienia, jednakże jak to się dzieje, że kot mruczy bez napięcia mięśniowego oraz tracenia tchu? Wielu naukowców starało się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Istnieje parę teorii: niektórzy naukowcy uważają, że za dźwięk mruczenia odpowiedzialne są mięśnie krtaniowe, inni uważają, że jest za to odpowiedzialna kość gnykowa.
Czy mruczenie kota to wyłącznie oznaka radości?
Mruczenie działa uspokajająco – nie tylko dla ludzi. Koty potrafią doskonale uspokoić same siebie. Kocia mama mruczy do młodych, aby zasygnalizować, że jest obok i je uspokoić. Chociaż w większości przypadków mruczenie u kota oznacza wesołość i zadowolenie, to jednak mogą również to robić w celu zredukowania stresu, zdenerwowania bądź w odpowiedzi na ból. Mruczenie kota może przybierać różne tonacje. W inny sposób będzie mruczeć kot, któremu coś dolega, który jest zestresowany, głodny a inaczej kot, który jest szczęśliwy.
Najczęstsze sytuacje, w jakich koty mruczą:
- zadowolenie, komfort,
- zdenerwowanie, stres,
- uspakajanie,
- kojenie bólu,
- komunikacja między człowiekiem,
- myślenie o jedzeniu,
- więź pomiędzy kociętami a matką,
- ulga,
- powrót do zdrowia.
Wibrujące dźwięki jako lekarstwo:
Mruczenie u kota wprawia całe jego ciało w wibracje. Drgania angażują mięśnie, które wspierają przez to rozwój kości. Ta interesująca teoria o systemie, który sam się leczy u kotów, może potwierdzać, z jakiego powodu nasze pupile tak rzadko chorują z powodu różnych złamań kości. Mruczenie kota działa na porównywalnej zasadzie co trening wibracyjny wykorzystywany przez lekarzy oraz fizjoterapeutów u sportowców. By wzmocnić strukturę kości i mięśni, organizm człowieka poddawany jest wibracjom o częstotliwości 15 do 60 herców.
Pozytywne skutki mruczenia, nie tylko dla kota!
Koty mogą być świetnymi terapeutami i chociaż może wydawać to się śmieszne, to faktycznie tak jest. Zwierzęta te są wykorzystywane do terapii osób z depresją, samotnością i poczuciem pustki. Przytulenie kociego futra oraz jego mruczenie wprawia nas w odprężenie i stan głębokiego relaksu. Powoduje spadek ciśnienia krwi oraz spokojną i miarową pracę serca. Do tego wspomaga leczenie kości, gdy są one uszkodzone, a także pomaga w bólu!