Przepisy z 2021 roku dotyczące stosowania nowych rozwiązań w oknach, to prawdziwe wyzwanie dla ich producentów. Muszą oni sprostać sporym wymaganiom. Potrójne szyby powinny posiadać solidne ramy. Istotny jest także ich prawidłowy montaż. Należy pamiętać, że okna stanowią niezwykle ważny element budynku. Warto zastanowić się, jakie okna powinno mieć nasze mieszkanie - dobrze jest to zrobić jeszcze w trakcie planowania budynku. Cena zależy bowiem od ich wielkości przeszkleń oraz rozmieszczenia szyb. Za chwilę poznasz najważniejsze informacje o oknach.
Izolacyjność cieplna okien - charakterystyka
Na ogół wymienianym w kontekście okien parametrem jest izolacyjność. Współczynnik U ją opisujący jest chyba zwykle wspominaną właściwością oprócz materiału oraz koloru. Producenci stosują sztuczki oraz manipulacje wykorzystujące niewiedzę przeciętnego kupującego w tej kwestii, przedstawiając dane tak, żeby wypadały one najkorzystniej.
Okna charakteryzują trzy różne współczynniki U. U w rzeczywistości jest miarą przenikania ciepła. Sygnalizuje jak wiele energii uchodzi nam przez okna. Stąd niższy współczynnik jest bardziej pożądany. Jednostką miary jest W/m2*K. Współczynnik izolacyjności występuje w trzech rodzajach. Współczynnik dla szyb (najbardziej korzystny), dla profili okiennych oraz całego okna. Trikiem pospolitym przy sprzedaży okien jest wymienianie parametru odnoszącego się wyłącznie do przeszklenia.
Gdzie najlepiej rozmieścić okna w mieszkaniu?
Przepisy budowlane wskazują, które pomieszczenia powinny zostać oświetlone światłem dziennym, a także opisują jaką minimalną wielkość może mieć okno. Zlokalizowane muszą być w sypialniach, gabinetach oraz pokojach dziennych. Tam powierzchnia okna musi być większa od powierzchni mierzonej po podłodze tych pomieszczeń. Jeżeli chodzi o pomieszczenia sanitarne oraz techniczne, takich jak łazienka bądź kotłownia, spełniony musi zostać warunek 1/12 powierzchni podłogi.
Istnieje możność rezygnacji z okien, w przypadku wyjaśnienia tego układem wnętrz. Przykładem może być łazienka zlokalizowana pośrodku budynku bez kontaktu ze ścianami zewnętrznymi. Wyjątkiem jest kuchnia, jaka musi być wyposażona we własne przeszklenie lub być wydzielona aneksem kuchennym we wnętrzu z dostępem do światła dziennego.
Jaki materiał na sprawdzi się najlepiej na ramy okienne?
Drewno, PCV i aluminium, to trzy najchętniej wybierane surowce na ramy okienne. PCV nie jest stosowane na duże przeszklenia, ani też drzwi tarasowe. Wszystko dlatego, że właściwości mechaniczne wykluczają takie zastosowanie. PCV nie można montować także na małych oknach. Dobra wiadomość jest taka, że PCV z chęcią wykorzystuje się przy produkcji okien fasadowych. Zapewnia to niska cena i brak konieczności konserwacji polichlorku winylu. Kolorowe okleiny lub też nakładki z metalu są chętnie stosowane na tego typu przeszklenia.
Surowcem, który bardzo dobrze spisuje się na tle innych konkurencji jest drewno. Wadą jest to, że wymaga ono lakierowania oraz jest relatywnie drogie w stosunku do pozostałych towarów.
Ramy aluminiowe znajdują swoje zastosowanie w wielkich przeszkleniach. Materiał wymaga dużych nakładów finansowych, ale nie wymaga odnowy co parę lat.
Na koniec warto podkreślić, że izolacyjność cieplna zależy od rozmiaru profilu oraz elementów izolacyjnych. Nie zależy więc ona od wybranego surowca do produkcji ramy. Wewnątrz ram coraz częściej stosuje się piankę, która wypełnia ich środek. Izolacyjność opisanych towarów jest do siebie zbliżona.